Skip to main content
| InternetOglasnik.com | Blog

Барате нов дом? Како да го пронајдете совршениот стан за себе

Број на прегледи: 392
Реклама

Пронаоѓањето на совршен стан за вас може да биде макотрпна задача. Видот на стан што ви треба зависи од вашите лични преференции, начин на живот и буџет. За ваша среќа, ги составивме овие неколку чекори што можете да ги преземете за да го олесните процесот:

Одредете го вашиот буџет

Започнете со поставување на буџет за вашата кирија и комунални услуги. Ова ќе ви помогне да ги стесните вашите опции и да избегнете гледање во станови кои се надвор од вашиот опсег на цени. Размислете колку можете да си дозволите да потрошите за кирија. Важно е да најдете стан кој одговара на вашиот буџет за да избегнете финансиски стрес.

Направете листа на задолжителни работи

Направете список на работите што ви се најважни во станот, како што се бројот на спални соби, локацијата, удобностите и правилата за домашни миленици. Користете ја оваа листа за да ви помогне да го намалите вашето пребарување. Определете кои удобности се важни за вас. Дали ви треба теретана или базен во вашата зграда? Дали би сакале да имате пристап до пералници или до вратар?

Локација

Размислете за локацијата на станот и околната населба. Дали сакате да живеете во прометна урбана област или во помирна приградска населба? Дали е важно да се биде блиску до јавен превоз, продавници за храна или други удобности? Побарајте област која е безбедна, погодна и ги има потребните удобности.

Големина

Размислете колку простор ви треба. Дали ви треба голема дневна или повеќе спални соби? Колку простор за складирање ви треба?

Начин на живот

Размислете за вашиот животен стил и како станот може да го инкорпорира вашиот стил. Ако работите од дома, можеби ќе ви треба мирен простор за да поставите канцеларија. Ако уживате во забавата, можеби ќе сакате поголема станбена површина или надворешен простор.

Започнете го вашето пребарување онлајн

Постојат многу веб-страници и апликации кои можат да ви помогнат да пребарувате станови во вашата посакувана област. Добро познати веб-страници за интернет огласи во Југоисточна Европа се: Internet Oglasnik (Македонија), Market7 oglasnik (Македонија), Reklama5 (Македонија), Pazar3 (Македонија), Vozi (Македонија), Imoti24/7 (Македонија), KupujemProdajem (Србија), Oglasi.rs (Србија), Halo Oglasi (Србија), MojTrg (Србија), Sasomange (Србија), Mali oglasi (Србија), Oglasnik (Хрватска), Njuskalo.hr (Хрватска), Index (Хрватска), Čačkalo (Хрватска), Hrvatski Oglasi (Хрватска) итн. Можете да ги филтрирате резултатите од пребарувањето врз основа на вашиот буџет, а по потреба можете да изберете и други критериуми.

Посетете ги становите лично

Откако ќе најдете неколку станови кои ги исполнуваат вашите критериуми, закажете посета за да ги видите лично. Ова ќе ви даде подобра идеја за просторот и распоредот, како и за сите потенцијални проблеми или грижи.

Поставувајте прашања

За време на вашата посета, задолжително прашајте го сопственикот или управителот на имотот какви било прашања што можеби ги имате за станот, како што се политиките за одржување и поправка, опциите за паркирање и условите за закуп.

Внимателно прочитајте го договорот

Пред да потпишете каков било вид на договор, погрижете се внимателно да го прочитате и да ги разберете сите одредби и услови. Ако имате какви било прашања или грижи, не заборавајте да се обратите кај сопственикот или управителот на имотот. Не сакате да се најдете во правни битки во иднина туку сакате да се гледате како уживате во удобностите на вашиот нов дом.

Следејќи ги овие чекори, можете да го најдете совршениот стан што ги задоволува вашите потреби и одговара на вашиот буџет.

Овој текст е достапен и на Англиски јазик.

Реклама

Право на споделување

Интернет Огласник го подготви овој текст со цел подобро информирање на своите корисници за актуелни теми. На InternetOglasnik.com можете да најдете голем број на огласи. Интернет Огласник е бесплатен огласник кадешто продавачите и купувачите се среќаваат.

Овој текст, вклучувајќи ги сите слики, графикони и инфографици може да се споделуваат за комерцијални и непрофитни цели. Единствено, потребно е да го споменете изворот и да додадете линк во вашата објава до оваа страница.

Промовирани

Реклама

Најнови текстови на Интернет Огласник

реклама
Реклама

Реклама